Kaip gimė NLI, kokie jo tikslai, veikla pasakoja vienas iš įstaigos steigėjų Saulius Karosas

Maždaug prieš dešimt metų mes, įvairiose sferose vadovaujantį darbą dirbatys žmonės, kartą per savaitę susirinkdavome maldos pusryčiams. Pusę valandos praleisdavome maldoje, dar pusvalandį mokydavomės, o paskui kartu papusryčiaudavome. Temos, kurias mes gvildenome, buvo susijusios su vadovavimu, asmeniniu efektyvumu, produktyvumu, pokyčių valdymu tiek organizacijoje, tiek savo gyvenime. Po to ėmėme rengti viešesnius susitikimus – Klaipėdos miesto auditorijai, kur kvietėme žmones vieną vakarą per savaitę susitikti ir pasižiūrėti kažką įkvepiančio, pamokančio. Mūsų tikslas buvo kartu mokytis nesavanaudiškos lyderystės, paremtos krikščioniškomis vertybėmis: pasiaukojimu, neatlygintinu tarnavimu, naudos kitam siekimu – dalykais, kurių visuomenėje randame, bet jų nėra labai daug. Kasdieniame gyvenime tylių didvyrių, kurie daro daug nuostabių darbų, yra nemažai, bet kuo aukščiau žvelgiame – į politinį, visuomeninį gyvenimą, tuo tokių gėrio apraiškų mažiau.

Todėl mes įkūrėme Institutą, kuris galėtų užsiimti nesavanaudiškos lyderystės mokymais. Iš to gimė Pasaulinė lyderystės konferencija, kurią rengiame Klaipėdoje ir Vilniuje. Šios konferencijos intencija – kad mes prisidėtume prie nesavanaudiškos lyderystės kultūros, kuri siekia mūsų šeimą, darbą, visuomenę, kūrimo. Bet viskas prasideda nuo mūsų pačių.

Mūsų tiksluose yra socialinio bendraminčių tinklo kūrimas, nesavanaudiškos lyderystės mokymai, santuokuos stiprinimas, lyderių ugdymas.

Šiuo metu vykdome projektą, skirtą santuokos stiprinimui –apie jį pasakoja pastorius Saulius Karosas.

O taip pat skaitykite daugiau informacijos apie Mark Gungor DVD seminarą „Per juokus į geresnę santuoką“:

Šio seminaro atsiradimas Lietuvoje turi savo istoriją: prieš aštuonerius metus mes su žmona pirmą kartą surengėme romantišką randevu, kuris buvo skirtas vienos miesto bažnyčios bendruomenės žmonėms. Tai buvo dviejų dienų išvyka sutuoktiniams, kad jie galėtų pasipuošti, pabūti romantiškoje aplinkoje, be vaikų – pašokti, pažaisti, gerai išsimiegoti ir paskui dar skirti laiko mokymuisi, kaip pagerinti savo santuoką. Vėliau romantišką randevu rengdavome kasmet – vieną kartą metuose. Ir kiekvienais metais, kai baigdavosi išvyka, visi iš karto klausdavo, kada rengsime kitą susitikimą. Tai būdavo toks puikus patyrimas, jog norėdavosi po mėnesio ar dviejų jį vėl pakartoti, tačiau įsisukdavome į rutiną ir praeidavo metai. Ateidavo  šv. Valentino diena ir mes vėl organizuodavome romantišką susitikimą.

Po to pamaniau, kad būtų puiku surengti seminarą, kuriame pakartotume tai, ko mokėmės, ir kad daugiau žmonių galėtų dalyvauti. Tuomet į mano rankas ir pateko M.Gungoro DVD seminaras „Per juokus į geresnę santuoką“. Aš jį peržiūrėjau, man labai patiko. Tuomet išverčiau kelias dalis į lietuvių kalbą, kad galėtume pažiūrėti su draugais: norėjome sužinoti, ar Lietuvoje tiktų toks mokymosi būdas. Visiems labai patiko! M.Gungoro paprašėme atstovauti jį Lietuvoje – paplatinti  DVD seminarą, kuris Amerikoje labai plačiai naudojamas.

Mes įgarsinome seminarą ir organizavome dviejų dienų susitikimą su šokiais bei linksmybėmis. Paskui pamatėme, jog tai užima truputį per daug laiko, ir palikome tik mokomąją medžiagą, diskusijas prie staliukų. Stengiamės seminarą padaryti labiau panašų pasimatymą. Gal dėl juoko ir neįpareigojančios aplinkos, dėl to, kad niekas nesėdi su užrašų knygutėmis, informacija lengvai priimama, daugelio atsiliepimai apie seminarą labai geri.

Nuo 2012 metų pradžios šis seminaras iškeliavo į visus didžiuosius Lietuvos miestus ir į mažesnius miestelius. NLI veiklos dėka ( NLI  yra  Mark Gungor DVD seminaro „Per juokus į geresnę santuoką“  pagrindinis įgaliotas atstovas Lietuvoje) daugiau nei dvidešimt krikščioniškų organizacijų yra įsigijusios licenzijas su galimybe organizuoti seminarus savo mieste. Tikrai nemažai žmonių jame jau yra sudalyvavę. Džiaugiamės tuo, nes santuokiniai santykiai yra vieni svarbiausių žmogaus gyvenime. Mes pamatėme, kad nesėkmė juose palieka didžiausias žaizdas ir skausmą, bet Lietuvoje labai mažai kas studijuoja santuoką. Žmonės neturi kur mokytis. Net rimtų knygų apie santykių kūrimą nėra daug.

Lengvai rasime, sakyčiau, savanaudiškų knygų – ką daryti, kad turėtume gerą seksualinį gyvenimą, kaip save patenkinti, kaip priversti vyrą padaryti tą ar aną, kaip nesijausti vienišam. Ir dažnai tai yra neteisingi pamatai sutuoktinių gyvenimui, meilei, kuri iš tiesų yra pasiaukojanti, tarnaujanti, duodanti, siekianti gėrio kitam. Todėl matėme labai aiškią nišą, kurioje yra beveik vakuumas.

Dar pamatėme, kad Lietuvoje yra labai daug skausmo, kilusio iš ne visai sveikų santykių šeimoje, kur nebuvo gėrėjimosi vienas kitu atmosferos, kur vaikai nebuvo drąsinami, pakeliami. Skyrybų statistika kalba apie tai.  Žmonės dažnai neturi gero santuokos paveikslo, nežino, ko siekti, kaip santuoka turėtų atrodyti. Vaiko prote sukuriami stereotipai, nuo kurių paskui sunku pabėgti. Ir kadangi skausmo, nusivylimo, žaizdų yra labai daug, apie santuoką reikia kalbėti itin atsargiai, jautriai. Nes gali tarsi su purvinais batais permauroti per žmogaus širdį, norėdamas padėti, bet paaiškėja, kad tik dar labiau ten pritrypei.

O M.Gungor įdomiai, aštriai, tiesiai, bet pagarbiai ir juokingai akcentuoja labai svarbius dalykus. Be įžeidinėjimų,  moralizavimo, lektoriams kartais būdingo viršumo jausmo.